Surori Musulmane
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» S-A CREAT UN NOU FORUM PENTRU FEMEILE MUSULMANE !
Relatiile dintre Musulmani si Nemusulmani EmptyDum Mai 08, 2011 5:04 am Scris de Vizitator

» FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Relatiile dintre Musulmani si Nemusulmani EmptyMier Mai 04, 2011 11:16 pm Scris de Vizitator

»  FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Relatiile dintre Musulmani si Nemusulmani EmptyMier Mai 04, 2011 11:09 pm Scris de Vizitator

» Femeia musulmana si hijabul
Relatiile dintre Musulmani si Nemusulmani EmptyMier Apr 13, 2011 6:32 am Scris de Lili_Selma

» Eu Sunt ~ Meryem ~
Relatiile dintre Musulmani si Nemusulmani EmptyMier Apr 13, 2011 6:24 am Scris de ~ Meryem ~

» As salam alaykum
Relatiile dintre Musulmani si Nemusulmani EmptyMier Apr 13, 2011 6:14 am Scris de ~ Meryem ~

» Despre Postul Ramadan
Relatiile dintre Musulmani si Nemusulmani EmptyMier Apr 13, 2011 5:56 am Scris de Lili_Selma

» Opinii gresite despre Islam
Relatiile dintre Musulmani si Nemusulmani EmptyMier Apr 13, 2011 4:41 am Scris de Lili_Selma

» As salam aleykum
Relatiile dintre Musulmani si Nemusulmani EmptyMier Apr 13, 2011 3:36 am Scris de Vizitator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 2 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 7, Lun Iun 20, 2011 11:12 pm
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Multumim pentru prezenta
islamic day
calendar islamic

Relatiile dintre Musulmani si Nemusulmani

In jos

Relatiile dintre Musulmani si Nemusulmani Empty Relatiile dintre Musulmani si Nemusulmani

Mesaj  Administator Mier Apr 13, 2011 1:39 am


Islamul ii indeamna pe dreptcredionsi sa creeze relatii in functie de merit.

``Allah nu vă opreşte să faceţi bine acelora care nu au luptat împotriva voastră, din pricina religiei, si nu v-au alungat din căminele voastre şi nici să fiţi drepţi cu ei, căci Allah îi iubeşte pe cei drepţi.

Însă Allah vă opreşte să-i luaţi ca aliaţi pe aceia care au luptat împotriva voastră, din pricina religiei, şi v-au alungat din căminele voastre şi au ajutat la alungarea voastră. Iar aceia care si-i i-au ca aliaţi sunt nelegiuiţi.” (Al-Mumtahana 8 şi 9)

Un bun musulman poate lega o prietenie cu toti oamenii buni, fie musulmani sau nemusulmani, atâta timp cât ei respectă credinţa musulmanului şi să nu fie vorba de o cauza de ameninţare la adresa sa spirituală şi morală chiar si fizica. El trebuie să evite compania celor nemusulmani sau chiar si musulmani care au caracter dubios si care face haz de religia sa.

De asemenea exista oameni nemusulmani care ii admira foarte mult pe musulmani pentru respectarea absoluta a credintei lor, pentru linistea sufleteasca si calmitatea pe care un bun musulman trebuie sa o inspire celorlalti din jur, sa stie sa se faca respectat la randul sau. Dar din nefericire sunt si nemusulmani care ii condamna pe musulmani ca fiind teroristi, bigami si violenti. Acest lucru se intampla din cauza ca au auzit prea multe cazuri nefericite in mass media sau pentru ca nu au avut alaturi de ei, in cercul lor, musulmani buni, drept credinciosi, pentru a le putea analiza bine comportamentul si a-i intreba despre adevarata esenta a Islamului. Prin urmare nu trebuie sa-i condamnam si noi pe ei la randul nostru pentru ca marea majoritate reactioneaza asa din nestiinta.

Desigur ca exista si musulmani care reactioneaza fata de nemusulmani intr-o maniera mai putin amiabila, in special cei traditionali. Ei au presupus intrucat ca este un verset din Coran (Al-Yahud al wa-Nasaraa)

care spune sa stea departe de cei de alta religie.

Prefixul "al" în arabă este folosit pentru multe scopuri oarecum la fel ca articolul hotărât în limba engleză. Ca într-un context special, expresia "musulman" ar însemna un grup special de musulmani, "evrei" şi "creştini" (Al-Yahud al wa-Nasaraa) înseamnă un grup special de evrei şi creştini care au fost facut glume si au conspirat impotriva musulmanilor.

De asemenea au presupus cuvântul Kafir, ca înseamnă toati nemusulmanii din lume. Am explicat că expresia înseamnă doar acele persoane care neagă mesajul lui Dumnezeu în ciuda faptului ca stiind clar că acesta este de la El. După întreruperea de comunicare directă a lui Dumnezeu cu omul, prin Revelaţia Divină, ca urmare a declaraţiei lui Dumnezeu că Muhammad (Allah fie multumit de el) este Trimisul Lui, ultimul, nu există nici un om si nici o dovada care sa sustina dacă este sau nu un anumit individ sau grup care a respins un mesaj stiind ca aceasta să fie de la Dumnezeu.

Coranul a declarat că succesul în continuare trebuie să fie pus nu numai la dispozitia musulmanilor, ci, de asemenea, pentru ca bine-sensul non-musulmani care nu au fost Kafir:

"Fiţi sigur că credincioşii (musulmani), evrei, creştini şi Sabians - oricine crede în Dumnezeu şi în ultima zi v-a efectua şi fapte bune, v-a fi răsplătit de Domnul lor, nu vor avea nimic sa se teama sau sa regrete "(Coran, 2:62)
“Vei găsi că cei mai prietenoşi faţă de cei ce cred sunt aceia care spun “Noi suntem creştini”. Şi asta pentru că printre ei se află preoţi şi călugări şi pentru că ei nu se semeţesc” (Al-Ma’ida: 82)
“Acela care îi aduce vătămare unui nemusulman aflat sub ocrotirea noastră (dhimmi) îmi aduce vătămare mie iar acela care îmi aduce vătămare mie Îi aduce vătămare lui Allah”.


“Eu îi sunt duşman aceluia care îi aduce vătămare unui nemusulman aflat sub ocrotire (dhimmi), iar pe acela căruia i-am fost vrăjmaş îl voi duşmăni în Ziua Învierii”.

“Aceluia care a fost nedrept cu cineva care a făcut legământ, i-a micşorat dreptul său, i-a cerut ceva peste puterile sale sau a luat ceva de la el, fără voia lui, îi vom fi vrăjmaş lui în Ziua de Apoi”.
”O voi cei care credeţi! Nu-i luaţi pe iudei şi pe creştini ca aliaţi! Ei sunt aliaţi unii cu alţii. Aceia dintre voi care vi-i faceţi aliaţi sunteţi ca şi cum aţi face parte dintre ei. Allah nu călăuzeşte pe calea cea bună un neam de oameni nelegiuiţi

Tu îi vei vedea pe cei cu boală în inimi grăbindu-se spre ei(Al-Ma'ida: 51,52)
“Şi El a pus între voi dragoste şi îndurare” (Ar-Rum: 21).


«“Vei gãsi cã cei mai prietenoşi faţã de cei ce cred sunt aceia

care spun “Noi suntem creştini”» (Al-Ma’ida: 82).
“Nu vei afla nici un neam [de oameni] care cred în Allah şi în

Ziua de Apoi şi care sã-i ia ca prieteni pe cei ce se împotrivesc lui

Allah şi Trimisului Sãu, chiar dacã ar fi pãrinţii lor, fiii lor, fraţii lor sau stirpea lor” (Al-Mujadila: 22
“O, voi cei care credeţi! Nu-i luaţi ca aliaţi pe duşmanul Meu şi pe duşmanul vostru, arãtându-le lor prietenie, în vreme ce ei au tãgãduit Adevãrul ce a venit la voi! Ei îl alungã pe Trimis, precum şi pe voi pentru că voi credeţi în Allah, Stăpânul vostru” (Al-Mumtahana:1)

Se poate ca Allah să aducă prietenie între voi şi între aceia pe care voi i-aţi ţinut ca duşmani, căci Allah este Atoateputernic şi Allah este Iertător şi Îndurător” (Al-Mumtahana: 7)
”Urăşte-l pe duşmanul tău cu oarecare îngăduinţă, căci s-ar putea ca întro zi să devină prietenul tău!”
”Tu îi vei vedea pe cei cu boală în inimi grăbindu-se spre ei şi zicând: Ne e teamă că o nenorocire se va abate asupra noastră. Dar s-ar putea ca Allah să aducă biruinţa sau o altă orânduială de la El şi atunci se vor căi ei pentru ce au ţinut ascuns în sufletele lor” (Al-Ma'ida:52)
Like a Star @ heaven
Administator
Administator
Administrator
Administrator

Mesaje : 103
Puncte : 9893
Reputatie : -1
Data de inscriere : 30/03/2011
Localizare : Bucuresti

https://surorimusulmane.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum