Surori Musulmane
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» S-A CREAT UN NOU FORUM PENTRU FEMEILE MUSULMANE !
Despre importanta familiei in Islam EmptyDum Mai 08, 2011 5:04 am Scris de Vizitator

» FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Despre importanta familiei in Islam EmptyMier Mai 04, 2011 11:16 pm Scris de Vizitator

»  FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Despre importanta familiei in Islam EmptyMier Mai 04, 2011 11:09 pm Scris de Vizitator

» Femeia musulmana si hijabul
Despre importanta familiei in Islam EmptyMier Apr 13, 2011 6:32 am Scris de Lili_Selma

» Eu Sunt ~ Meryem ~
Despre importanta familiei in Islam EmptyMier Apr 13, 2011 6:24 am Scris de ~ Meryem ~

» As salam alaykum
Despre importanta familiei in Islam EmptyMier Apr 13, 2011 6:14 am Scris de ~ Meryem ~

» Despre Postul Ramadan
Despre importanta familiei in Islam EmptyMier Apr 13, 2011 5:56 am Scris de Lili_Selma

» Opinii gresite despre Islam
Despre importanta familiei in Islam EmptyMier Apr 13, 2011 4:41 am Scris de Lili_Selma

» As salam aleykum
Despre importanta familiei in Islam EmptyMier Apr 13, 2011 3:36 am Scris de Vizitator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 7, Lun Iun 20, 2011 11:12 pm
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Multumim pentru prezenta
islamic day
calendar islamic

Despre importanta familiei in Islam

In jos

Despre importanta familiei in Islam Empty Despre importanta familiei in Islam

Mesaj  Administator Mier Apr 13, 2011 12:58 am

Musulmanul care îşi trăieste viaţa conform învăţăturilor Coranului întotdeauna se va strădui să conştientizeze că Allah a creat pe părinţii săi şi a pus îndurare şi milă asupra lor şi i-a înzestrat cu dragoste pentru copiii lor. Allah a creat o legatură de dragoste şi respect între părinţi şi copiii lor pe care îi cresc şi îi ajută să se dezvolte fizic şi psihic până în momentul când ajung la maturitate. Prin această legatură de dragoste părinţii niciodată nu obosesc în a le oferi tot ce este necesar creşterii lor. Allah evidenţiează importanţa familiei în viaţa omului:

“Noi l-am povatuit pe om [să faca bine] părinţilor săi, mama lui l-a purtat, [suportând pentru el] slăbiciune după slăbiciune, iar înţărcarea lui a fost după doi ani, [asadar]: “Adu mulţumire Mie şi părinţilor tăi, căci la Mine este întoarcerea!” (Coran 31:14)

Stăpânul nostru ne spune în Sfântul Coran că trebuie să ne purtam bine cu părinţii:

“Spune:”Veniţi să vă citesc ceea ce Domnul nostru v-a oprit [cu adevărat]: Să nu-I asociaţi Lui nimic; să fiţi buni cu părinţii…”( Coran 6:151)

“Noi i-am poruncit omului să le arate bunătate părinţilor săi…” (Coran 46:15)


Deci conform acestor versete, un dreptcredincios trebuie să fie grijuliu cu părinţii şi să îi trateze cu respect, să simtă o dragoste imensă pentru ei, să îi trateze plăcut şi să încerce să le răsplatească dragostea şi grija cu bunătate şi cuvinte înţelepte. În Sfântul Coran, Allah ne spune ce atitudine ar trebui să avem faţă de părinţi:

“Şi Domnul tău a orânduit să nu-L adoraţi decât pe El şi să vă purtaţi frumos cu părinţii vostri, iar dacă bătrâneţele îi ajung pe unul dintre ei sau pe amândoi lângă tine nu le ziceţi lor “Of!” şi nu-i certa pe ei ci spune-le lor vorbe cuviincioase.” (Coran 17: 23)

În acest verset Allah ne arată cât de milostivi ar trebui să fim cu părinţii noştri. Prin cuvintele ” nu le ziceţi lor “Of!” şi nu-i certa pe ei ci spune-le lor vorbe cuviincioase.” Allah a interzis dreptcredincioşilor să afişeze cel mai mic gest lipsit de respect faţă de părinţi sau neglijarea lor. Din acest motiv dreptcredincioşii trebuie ca întotdeauna să se comporte cu grijă cu părinţii săi şi să îi trateze cu respect şi toleranţă. Ei vor face tot ceea ce este posibil ca ei să se simtă în siguranţă, liniştiţi, şi ţinând cont de dificultăţile şi greutăţile vârstei înaintate să facă orice efort pentru a le asigura toate necesităţile cu întelegere şi compasiune. Ei trebuie să facă tot ceea ce le stă în putere ca să se asigure că au tot ce au nevoie, fie spiritual fie material. În orice circumstanţe, ei nu trebuie să se opreasca să îi privească şi să îi trateze cu mult respect.

Există situaţia în care părinţii dreptcredinciosului să nu fie musulmani. Într-o asemenea situatie în care există o diferenţă atât de mare în credinţă, dreptcredinciosul trebuie să îi cheme spre calea cea dreaptă cu aceiaşi politeţe şi aceiaşi atitudine respectuoasă. Cuvintele Profetului Ibrahim (pacea fie asupra sa) către tatăl său, despre care ştim că venera idoli, reprezintă o abordare plină de blândeţe pe care şi noi la rândul nostru ar trebui să o folosim în asemenea circumstanţe:

“Când i-a spus el tatălui său: O,tată! Pentru ce te închini tu la ceea ce nu aude nu vede şi nu-ţi este de nici un folos?O tată!Mi-a venit mie ştiinţa care ţie nu ţi-a venit! Deci urmează-mă şi eu te voi călăuzi pe un drum drept! O,tată! Nu te închina la şeitan căci şeitan a fost răzvrătit împotriva Celui Milostiv! O tată! Mă tem să nu te atingă o osândă de la Cel Milostiv şi să nu devi un aliat a lui şeitan!” (Coran 19: 42-45)

Din pacate există mulţi oameni care în momentul în care părinţii lor îmbătrânesc şi îşi pierd puterile le întorc spatele, iar acesta este un moment în viaţă lor când au nevoie de ajutor şi atenţie. Adesea întâlnim vârstnici ce se află într-o foarte grea situaţie materială şi spirituală şi se observă cu uşurinţă că motivul acestei probleme provine dintr-un stil de viaţă şi o mentalitate ce nu este în conformitate cu învăţăturile Coranului.

O persoană care consideră Sfântul Coran drept o călăuză se comportă cu părinţii săi, alţi membri ai familiei şi restul persoanelor din jurul său cu milă şi compasiune. El îşi va chema rudele, prietenii şi alte cunoştiinţe să trăiască conform învăţăturilor Coranului, deoarece Allah a poruncit celor cu credinţă să ajute să propovăduiască şi să răspândească islamului:

“Şi să îi previi tu pe oamenii care-ţi sunt cei mai apropiaţi!” (Coran 26:215)


O familie care trăieşte conform învăţăturilor Coranului şi tradiţiei Profetului Muhammad (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa) este întotdeauna o familie fericită în toate aspectele vieţii. Într-o comunitate de dreptcredincioşi toţi se bucură să fie alături de familia sa. Copii se comportă cu respect şi dragoste faţă de părinţii lor. Când rostim cuvântul “familie” ne gândim la blândeţe, dragoste, siguranţă şi suport comun. Dar este important să evidenţiem faptul că această stare de excelenţă poate fi obţinută numai printr-un mod de viaţă credincios şi complet în islam cu frică şi dragoste de Allah.

Dragostea, afecţiunea, mila şi apropierea, intimitatea, pacea şi liniştea care umple inimile dintre soţi este pur si simplu inexplicabila. Singura explicaţie raţională pentru aceste lucruri uimitoare dintre toate sentimentele umane sunt date de la Dumenezeu precum reiese si in aceasta sura din Coran:
"Şi Allah a făcut pentru tine Mates (şi însoţitorii) de natura ta ..." (Sura Al Nahl 16:72) Numai Atotputernicul Subhanahu Allah wa Ta'ala în infinita Sa putere, milostivirea infinită, şi Marea Înţelepciunea poate creea şi imprima aceste sentimente uimitoare şi binecuvântatate în inimile soţilor. De fapt, Subhanahu Allah wa Ta'ala aminteste ca cei care caută semnele Lui în univers ,că aceste sentimente din inimile soţi sunt printre semnele care ar trebui să ghideze oamenii spre existenţa Lui ca El spune în Coran: "Şi printre semnele Lui este aceasta, că El a creat pentru tine colegii din mijlocul vostru, se poate locui în linişte cu ei şi El a pus dragostea şi mila între inimile voastre, adevărat în care sunt semne pentru cei care reflectă. "(Rum Surah Al 30:21)
``Niciodată nu subestima importanţa lucrurilor aparent mici, pune mancarea in gura nevastei tale, deschide uşa maşinii pentru ea, etc.``

Încercaţi să găsiţi întotdeauna ceva timp pentru ambii dintre voi, si să va rugati împreună. Consolidarea legăturii dintre tine şi Allah este cea mai bună garanţie, având pace cu Dumnezeu, v-a rezulta întotdeauna pace si liniste, si mai mult timp acasă. Profetul Mohammed (wa'sallaam aliahi Salallaahu) este cel mai bun exemplu, a cărui dragoste pentru Khadija (pace asupra ei), prima soţie de 25 de ani, include tot ceea ce ea a iubit şi a continuat chiar şi după moartea ei. Au trecut mulţi ani după moartea ei şi niciodată nu a uitat-o şi ori de câte ori o capră a fost sacrificata în casa lui, el a trimis porţiuni din aceasta, pentru familia Khadijei (pace asupra ei) si prietenilor ei.

Like a Star @ heaven
Administator
Administator
Administrator
Administrator

Mesaje : 103
Puncte : 9863
Reputatie : -1
Data de inscriere : 30/03/2011
Localizare : Bucuresti

https://surorimusulmane.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum