Surori Musulmane
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» S-A CREAT UN NOU FORUM PENTRU FEMEILE MUSULMANE !
Despre importanta femeilor in Islam EmptyDum Mai 08, 2011 5:04 am Scris de Vizitator

» FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Despre importanta femeilor in Islam EmptyMier Mai 04, 2011 11:16 pm Scris de Vizitator

»  FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Despre importanta femeilor in Islam EmptyMier Mai 04, 2011 11:09 pm Scris de Vizitator

» Femeia musulmana si hijabul
Despre importanta femeilor in Islam EmptyMier Apr 13, 2011 6:32 am Scris de Lili_Selma

» Eu Sunt ~ Meryem ~
Despre importanta femeilor in Islam EmptyMier Apr 13, 2011 6:24 am Scris de ~ Meryem ~

» As salam alaykum
Despre importanta femeilor in Islam EmptyMier Apr 13, 2011 6:14 am Scris de ~ Meryem ~

» Despre Postul Ramadan
Despre importanta femeilor in Islam EmptyMier Apr 13, 2011 5:56 am Scris de Lili_Selma

» Opinii gresite despre Islam
Despre importanta femeilor in Islam EmptyMier Apr 13, 2011 4:41 am Scris de Lili_Selma

» As salam aleykum
Despre importanta femeilor in Islam EmptyMier Apr 13, 2011 3:36 am Scris de Vizitator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 2 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 7, Lun Iun 20, 2011 11:12 pm
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Multumim pentru prezenta
islamic day
calendar islamic

Despre importanta femeilor in Islam

In jos

Despre importanta femeilor in Islam Empty Despre importanta femeilor in Islam

Mesaj  Administator Mar Apr 12, 2011 11:25 pm

In Coran vedem ca Allah Preainaltul se adeseaza oamenilor Spunand:``'Si dreptcredinciosilor si dreptcredincioaselor``... Allah spune in Qu'ran ca barbatii au drepturi, dar si femeile au drepturi.
Exista diferenta intre barbati si femei, dar nu ca si fiinte umane, ci in constructie, in constitutia biologica a noastra.
Profetul Muhamamd sallallahu alehi wa sallam a mentionat ca femeile si barbatii sunt egali ca si fiinte umane (cu intelect, cu suflet, cu posibilitatea de a alege credinta sau necredinta deci nu avem nici un dubiu ca islamul nu ar recunoste aceste lucruri
Femeile in religia Islamica beneficiaza de o pozitie inalta si importanta.
Profetul a spus: "Paradisul se afla sub picioarele mamelor noastre" Odata cineva l-a Intrebat pe Profet: "Cine merita cea mai mare grija din partea mea?" Profetul i-a raspuns: "Mama ta (el a repetat aceasta de trei ori), apoi tatal tau si apoi rudele tale cele mai apropiate".

in discursul sau de adio la 'Arafah, profetul a spus: "O, oameni buni, sotiile voastre au anumite drepturi asupra voastra si voi aveti anumite drepturi asupra lor. Purtati-va bine cu ele si fiti buni cu ele, pentru ca ele sunt partenerele sprijinul vostru."

Profetul a mai spus: "Cel mai bun dintre voi este cel mai bun fata de sotia sa."

Aceste zicatori demonstreaza clar pozitia importanta data femeilor In Islam. Dar mai exista barbati, In special In vest, care mai au Indoieli In privinta statutului femeilor In Islam. Pentru acesti oameni, femeia musulmana este considerata aproape ca un prizonier Intre cei patru pereti ai casei, o non-persoana, ca cineva care nu are drepturi si traieste sub dominatia barbatului. Aceste notiuni sunt total gresite si se bazeaza mai mult pe ignoranta decat pe cunoasterea Islamului. Unul din ritualurile tinand de Hajj este o plimbare rapida Intre As-Safa si Al-Marmah care este destinata rememorarii Intamplarii lui Hajirah (Hagar), mama Profetului Isma'il, care a alergat Intre aceste doua dealuri pentru a gasi apa. Aceasta este o alta dovada a importantei date femeii de catre Islam.

Pentru a judeca aceste false idei ale oamenilor din vest, ar fi folositor sa studiem (examinam) atitudinea fata de femei In diferite societati din trecut.

in timpul civilizatiei romane, de exemplu, femeia era privita ca un sclav. Grecii o considerau un bun care se putea cumpara si vinde. Primii crestini le vedeau pe femei ca pe niste ademenitoare, raspunzatoare de caderea lui Adam.

in India, hindusii, pana curand, o considerau pe femeie mai rea ca moartea, molimile, serpii sau chiar iadul. Viata unei sotii se sfarsea cu viata sotului ei. in trecut, vaduva trebuia sa sara In flacarile rugului funerar al sotului.

In statul arab preislamic, femeia era considerata o cauza de durere si nefericire, iar fetitele erau cateodata Ingropate de vii dupa nastere.

in Franta In 587 CE, s-a tinut o adunare pentru a stabili daca femeia poate fi sau nu considerata cu adevarat o fiinta umana! Henri VlIl In Anglia le-a interzis femeilor citirea bibliei, si In Evul mediu Biserica catolica le-a tratat pe femei ca pe cetateni de o clasa inferioara. in universitatile din Cambridge si Oxford, studentii si studentele nu au avut drepturi egale pana In 1964. inainte de 1850, femeile nu erau considerate cetateni In Anglia, iar englezoaicele nu aveau nici un fel de drepturi personale pana In 1882.

Daca retinem aceste imagini si privim pozitia femeilor In Islam, trebuie sa ajungem la concluzia ca Islamul le-a eliberat pe femei de stadiul Intunecat al obscuritatii Inca de acum 1400 ani!

Islamul este o religie a bunului simt si se acorda cu fiinta umana. El recunoaste realitatile vietii. Aceasta nu Inseamna ca a recunoscut egalitatea femeii cu barbatul In toate privintele. Mai degraba, Islamul le-a definit femeilor Indatoririle legate de structura biologica diferita. (2:228)


Allah nu i-a facut pe barbat si pe femeie identici, deci ar fi Impotriva naturii sa existe o egalitate totala Intre barbat si femeie. Aceasta ar distruge balanta sociala. Societatea n-ar prospera, ci ar avea probleme nerezolvate precum casnicii rupte, copii nelegitimi si distrugerea vietii de familie. Aceste probleme sunt deja raspandite In societatile vestice. Fete de scoala Insarcinate, cresterea avorturilor, divort si multe alte probleme s-au acumulat datorita unei perspective prea tolerante si a asa numitei libertati a femeilor.



queen
Administator
Administator
Administrator
Administrator

Mesaje : 103
Puncte : 9861
Reputatie : -1
Data de inscriere : 30/03/2011
Localizare : Bucuresti

https://surorimusulmane.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum