Surori Musulmane
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» S-A CREAT UN NOU FORUM PENTRU FEMEILE MUSULMANE !
Niqabul sau Burqa, valul negru care acopera femeile in intregime EmptyDum Mai 08, 2011 5:04 am Scris de Vizitator

» FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Niqabul sau Burqa, valul negru care acopera femeile in intregime EmptyMier Mai 04, 2011 11:16 pm Scris de Vizitator

»  FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Niqabul sau Burqa, valul negru care acopera femeile in intregime EmptyMier Mai 04, 2011 11:09 pm Scris de Vizitator

» Femeia musulmana si hijabul
Niqabul sau Burqa, valul negru care acopera femeile in intregime EmptyMier Apr 13, 2011 6:32 am Scris de Lili_Selma

» Eu Sunt ~ Meryem ~
Niqabul sau Burqa, valul negru care acopera femeile in intregime EmptyMier Apr 13, 2011 6:24 am Scris de ~ Meryem ~

» As salam alaykum
Niqabul sau Burqa, valul negru care acopera femeile in intregime EmptyMier Apr 13, 2011 6:14 am Scris de ~ Meryem ~

» Despre Postul Ramadan
Niqabul sau Burqa, valul negru care acopera femeile in intregime EmptyMier Apr 13, 2011 5:56 am Scris de Lili_Selma

» Opinii gresite despre Islam
Niqabul sau Burqa, valul negru care acopera femeile in intregime EmptyMier Apr 13, 2011 4:41 am Scris de Lili_Selma

» As salam aleykum
Niqabul sau Burqa, valul negru care acopera femeile in intregime EmptyMier Apr 13, 2011 3:36 am Scris de Vizitator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 7, Lun Iun 20, 2011 11:12 pm
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Multumim pentru prezenta
islamic day
calendar islamic

Niqabul sau Burqa, valul negru care acopera femeile in intregime

In jos

Niqabul sau Burqa, valul negru care acopera femeile in intregime Empty Niqabul sau Burqa, valul negru care acopera femeile in intregime

Mesaj  Administator Mar Apr 12, 2011 11:18 pm

Hadith-Abu Dawud relatat de Dihyah ibn Khalifah al-Kalbi

Profetului lui Allah (saws), i se adusera bucati de pinza fina egipteana si mi-a dat una mie, spunindu-mi: tai-o in doua, dintr-una sa-ti faci o camasa, iar pe cealalta sa o dai sotiei tale, pt val. Apoi, cind se intoarse, spuse: ``Si spune-i sa poarte o rochie sub el, si sa nu-si arate fata.``


Tafseer Ibn Katheer

" Allah a poruncit ca femeile sa se acopere cu o pinza din crestetul capului, care sa acopere tot corpul, cu exceptia unui singur ochi, atunci cind au nevoie sa iasa din casa."



Tafseer - Alu'si, Rul-ul-Ma'ani, Vol. 22, p. 89

"Ibn Jarir Tabari si Ibn Al-Mundhir descriu felul metoda de purtare a jilbabului, dupa Ibn Abbas(ra) si Qatadah(ra):Pinza trebuie sa acopere, de la crestet, acoperind partea de sus a capului, si aducind o parte a pinzei peste fata, pe sub ochi, astfel incit sa acopere mare parte din fata si partea de sus a corpului; in acest fel va lasa amindoi ochii descoperiti."



Este binecunoscut ca sotiile profetului Muhammad (saws), purtau niqab. Si o femeie pe nume Asmaa, care nu era sotia Profetului (saws), purta deasemenea.

In Fathul Bari, capitolul Hajj:
" 'A'isha (ra) spunea ca o femeie in sadiul de Ihram, trebuie sa traga acoperamintul de pe cap, peste fata , pt a si-o ascunde."


Hadith - Ahmad, Abu Dawud si ibn Majah, relatat de 'Aisha

" Calareti trebuiau sa treaca pe linga noi, cind eram cu Profetul lui Allah (saws). Cind se apropiau de noi, ne trageam acoperamintul capului, peste fete.Dupa ce treceau, ne descopeream fetele."



Deci, daca purtarea niqabului este obligatorie sau nu, cert este ca este un semn deosebit si deziderabil de piosenie. Ce alt exemplu mai bun de urmat , pt o femeie musulmana, decit sotiile Profetului Muhammad (saws)?...

Argumentele invatatilor care sint de parere ca niqabul nu este obligatoriu, se bazeaza doar pe urmatoarele:

Hadithul lui 'A'isha (ra), cind Asmaa (ra), fiica lui Abu Bakr, venii la Rasulullah( saws), intr-o imbracaminte subtire. El (saws) s-a apropiat de ea, si i-a spus:"O, Asmaa, cind o fata ajunge la virsta pubertatii, nu se cuvine, sa mai arate, decit asta si asta." Si arata fata si miinile.
Like a Star @ heaven
Administator
Administator
Administrator
Administrator

Mesaje : 103
Puncte : 9893
Reputatie : -1
Data de inscriere : 30/03/2011
Localizare : Bucuresti

https://surorimusulmane.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum