Surori Musulmane
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» S-A CREAT UN NOU FORUM PENTRU FEMEILE MUSULMANE !
Femeile Pradisului din istoria Islamului EmptyDum Mai 08, 2011 5:04 am Scris de Vizitator

» FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Femeile Pradisului din istoria Islamului EmptyMier Mai 04, 2011 11:16 pm Scris de Vizitator

»  FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Femeile Pradisului din istoria Islamului EmptyMier Mai 04, 2011 11:09 pm Scris de Vizitator

» Femeia musulmana si hijabul
Femeile Pradisului din istoria Islamului EmptyMier Apr 13, 2011 6:32 am Scris de Lili_Selma

» Eu Sunt ~ Meryem ~
Femeile Pradisului din istoria Islamului EmptyMier Apr 13, 2011 6:24 am Scris de ~ Meryem ~

» As salam alaykum
Femeile Pradisului din istoria Islamului EmptyMier Apr 13, 2011 6:14 am Scris de ~ Meryem ~

» Despre Postul Ramadan
Femeile Pradisului din istoria Islamului EmptyMier Apr 13, 2011 5:56 am Scris de Lili_Selma

» Opinii gresite despre Islam
Femeile Pradisului din istoria Islamului EmptyMier Apr 13, 2011 4:41 am Scris de Lili_Selma

» As salam aleykum
Femeile Pradisului din istoria Islamului EmptyMier Apr 13, 2011 3:36 am Scris de Vizitator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 7, Lun Iun 20, 2011 11:12 pm
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Multumim pentru prezenta
islamic day
calendar islamic

Femeile Pradisului din istoria Islamului

In jos

Femeile Pradisului din istoria Islamului Empty Femeile Pradisului din istoria Islamului

Mesaj  Administator Mier Apr 13, 2011 12:11 am

Umm Munthir (ra) era o fiică remarcabilă a tribului Banu Najjar. Şi era sora unui extraordinar Companion – Saleet bin Qais (ra). El luă parte la bătăliile din Badr. Ea avu privilegiul de a fi membră a adunării când în timpul rugăciunii fu revelat Ayahul (versetul) privind schimbarea Qiblei sau direcţia rugăciunii. Ea era de asemenea şi o mătuşă mai îndepărtată a Profetului (sas), care avea o mare stimă pentru tribul ei. Ori de câte ori un membru al tribului ei era bolnav, el îi vizita.
Umm Munthir (ra) relatează că atunci când femeile Ansari s-au adunat pentru a-şi da jurământul, era şi ea printre ele. Toate au repetat cele şase puncte împreună cu Profetul (sas) când au jurat supunere Islamului.
Profetul (sas) le-a spus de asemenea că nu trebuiau să-şi înşele soţii.
Umm Munthir Salama bint Qais (ra) a fost măritată cu Qais bin Sa’sa bin Wahab; aşadar numele tatălui ei era Qais ca şi numele soţului ei. Dar ea deveni cunoscută după numele fiului ei ca fiind Umm Munthir (ra).
Uneori Profetul (sas) obişnuia s-o viziteze pe Umm Munthir Salama bint Qais (ra). El servea prânzul şi apoi se odihnea aici pentru un timp. Ea gătea foarte bine, iar Profetului (sas) îi plăcea să mănânce la ea. Făcea mâncăruri speciale în zilele de vineri, deoarece el venea pe la ea cu câţiva dintre Companioni pentru o masă.
Umm Munthir (ra) era una dintre cei o mie patru sute de norocoşi Companioni ai Copacului cu ocazia Bai’t Ridhwan pentru care Allah (swt) Le promise Paradisul.
Like a Star @ heaven
Administator
Administator
Administrator
Administrator

Mesaje : 103
Puncte : 9893
Reputatie : -1
Data de inscriere : 30/03/2011
Localizare : Bucuresti

https://surorimusulmane.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum