Surori Musulmane
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» S-A CREAT UN NOU FORUM PENTRU FEMEILE MUSULMANE !
Alimente care previn raceala si gripa EmptyDum Mai 08, 2011 5:04 am Scris de Vizitator

» FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Alimente care previn raceala si gripa EmptyMier Mai 04, 2011 11:16 pm Scris de Vizitator

»  FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Alimente care previn raceala si gripa EmptyMier Mai 04, 2011 11:09 pm Scris de Vizitator

» Femeia musulmana si hijabul
Alimente care previn raceala si gripa EmptyMier Apr 13, 2011 6:32 am Scris de Lili_Selma

» Eu Sunt ~ Meryem ~
Alimente care previn raceala si gripa EmptyMier Apr 13, 2011 6:24 am Scris de ~ Meryem ~

» As salam alaykum
Alimente care previn raceala si gripa EmptyMier Apr 13, 2011 6:14 am Scris de ~ Meryem ~

» Despre Postul Ramadan
Alimente care previn raceala si gripa EmptyMier Apr 13, 2011 5:56 am Scris de Lili_Selma

» Opinii gresite despre Islam
Alimente care previn raceala si gripa EmptyMier Apr 13, 2011 4:41 am Scris de Lili_Selma

» As salam aleykum
Alimente care previn raceala si gripa EmptyMier Apr 13, 2011 3:36 am Scris de Vizitator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 7, Lun Iun 20, 2011 11:12 pm
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Multumim pentru prezenta
islamic day
calendar islamic

Alimente care previn raceala si gripa

In jos

Alimente care previn raceala si gripa Empty Alimente care previn raceala si gripa

Mesaj  Administator Mier Apr 13, 2011 2:02 am

Cand raceala si gripa bat din usa in usa, ar trebui sa o astepti cu stomacul plin si cu organismul pregatit de lupta. Natura ne-a pus la dispozitie foarte multe alimente care intaresc sistemul imunitar si care ne ajuta astfel sa avem un organism sanatos, prin care sa nu patrunda nicio boala virala.


Iata o lista cu alimente pe care care ar trebui sa le consumi zilnic pentru a te feri de raceala si gripa.

Fructe


Pomelo, lamaile, portocalele, mandarinele, clementinele, merele, strugurii sau afinele sunt doar cateva dintre fructele care au un continut ridicat de vitamina C (un antioxidant foarte important de altfel) si care iti intaresc in acest fel sistemul imuniar.


Este cunoscut faptul ca sistemul imunitar este de vina atunci cand ne imbolnavim. Daca acesta este slabit, raceala si gripa se lipsesc rapid de tine, iar daca nu incepi sa mananci fructe rapid, va dura si mai mult pana vei scapa de ele.


Un sistem imunitar puternic este o bariera stricta si rezistenta intre tine si virozele de sezon. Asadar, consuma zilnic cel putin doua dintre fructele mentionate mai sus, indiferent ca le mananci proaspete, sub forma de suc, compot sau in diverse prajituri.

Iaurt


Iaurtul contine probiotice, adica bacterii bune (cam 100 de milioane pe gram) care apara organismul impotriva germenilor daunatori. Este de preferat sa consumi iaurt simplu (fara fructe), cel putin o data pe zi. Daca il integrezi in micul dejun, vei avea un start bun inca de la prima ora a diminetii, iar in plus, sistemul tau imunitar va fi mai puternic cu fiecare zi care trece.


Nutritionistii sunt de parere ca efectele sunt cu atat mai puternice daca se adauga o lingurita de miere in iaurt.


Cauta un iaurt cat mai natural, lipsit de conservanti si E-uri.

Ceai verde


Chiar daca nu este un aliment, ceaiul verde este un aliat important al organismului in lupta cu raceala si gripa. Ceaiul verde contine un ingredient imunostimulator numit epigalocatechin galat. Pentru a obtine beneficii maxime din aceasta bautura, infuzeaza timp de 4 minute un plic cu ceai verde intr-o cana cu ana fierbinte. Pentru un plus de aroma poti adauga o frunza proaspata de menta, o bucatica de scortisoara si chiar putina coaja proaspata de portocala.

Ceapa si usturoi


Ceapa si usturoiul pot fi considerate adevarate medicamente, ele fiind utilizate cu succes prevenirea si tratarea diferitelor afectiuni. Medicii spun despre acestea ca sunt antibiotice naturale si ca au un efect antimicrobian foarte puternic.


In plus, ceapa si usturoiul contin foarte multe vitamine si minerale, de care organismul nostru are atata nevoie pentru a trece cu bine de sezonul rece.
Like a Star @ heaven
Administator
Administator
Administrator
Administrator

Mesaje : 103
Puncte : 9893
Reputatie : -1
Data de inscriere : 30/03/2011
Localizare : Bucuresti

https://surorimusulmane.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum