Surori Musulmane
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» S-A CREAT UN NOU FORUM PENTRU FEMEILE MUSULMANE !
Fructele si Citricele EmptyDum Mai 08, 2011 5:04 am Scris de Vizitator

» FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Fructele si Citricele EmptyMier Mai 04, 2011 11:16 pm Scris de Vizitator

»  FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Fructele si Citricele EmptyMier Mai 04, 2011 11:09 pm Scris de Vizitator

» Femeia musulmana si hijabul
Fructele si Citricele EmptyMier Apr 13, 2011 6:32 am Scris de Lili_Selma

» Eu Sunt ~ Meryem ~
Fructele si Citricele EmptyMier Apr 13, 2011 6:24 am Scris de ~ Meryem ~

» As salam alaykum
Fructele si Citricele EmptyMier Apr 13, 2011 6:14 am Scris de ~ Meryem ~

» Despre Postul Ramadan
Fructele si Citricele EmptyMier Apr 13, 2011 5:56 am Scris de Lili_Selma

» Opinii gresite despre Islam
Fructele si Citricele EmptyMier Apr 13, 2011 4:41 am Scris de Lili_Selma

» As salam aleykum
Fructele si Citricele EmptyMier Apr 13, 2011 3:36 am Scris de Vizitator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 7, Lun Iun 20, 2011 11:12 pm
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Multumim pentru prezenta
islamic day
calendar islamic

Fructele si Citricele

In jos

Fructele si Citricele Empty Fructele si Citricele

Mesaj  Administator Mier Apr 13, 2011 1:59 am

Ne aflam in plin sezon al racelilor si gripelor, iar amenintarile par sa fie tot mai mari. Pe langa vaccinul care este recomandat de doctori, ar fi bine sa includem in alimentatia noastra citricele, considerate un adevarat izvor de sanatate in aceasta perioada. Bogate in vitaminele B, C, calciu, fosfor, minerale, carbohidrati, acid citric si apa, citricele sunt adevarati aliati in mentinerea sanatatii in timpul anotimpului rece.

Acidul continut de acestea intareste sistemul imunitar, are o actiune de reglare si stabilizare a sistemului cardiac, reprezinta un energizant natural si benefic impotriva asteniei. Pentru ca are un aport important de vitamine si elimina lipidele, citricele constituie o parte importanta a dietelor de slabire.

Lamaile au un continut mare de vitamina C, B, calciu, fosfor si fier, care sunt foarte usor asimilate de organism, lucru care duce la regenerarea si crearea hormonilor antistress. Dintre toate citricele, lamaia este cea mai bogata in acidul citric si nu este recomandata persoanelor cu sensibilitate la nivelul sistemului gastric.

Portocalele, bogate in vitaminele A, B si C, prin consum regulat, sunt cele care ne intaresc sistemul imunitar impotriva infectiilor si ne protejeaza de raceala si gripa. Un tratament rapid si eficient este urmatorul: amesteca zeama de la jumatate de portocala intr-o cana cu apa foarte calda, adauga o lingurita de miere si consuma sucul o data pe zi.

Mandarinele, pe cat de bune si delicioase sunt, pe atat de sanatoase. Studiile au demonstrat ca mandarinele sunt foarte bune in tratarea tusei. Atunci cand ai dureri in gat sau tusesti, ar fi mai bine ca inainte de tratamentul medicamentos, sa consumi cel putin 3 mandarine, asociate cu putina miere. Efectele te vor suprinde foarte mult.
Mandarinele au un continut ridicat de vitamina C, D si K. Ele maresc pofta de mancare si actioneaza benefic asupra sistemului imunitar.

Clementinele au si ele o cantitate semnificativa de vitamina C, fibre si folati si sunt recomandate in sezonul rece. In plus, pe langa faptul ca iti intaresc sistemul imunitar si te protejeaza de viroze, clementinele sunt recunoscute pentru faptul ca protejeaza impotriva formarii pietrelor la rinichi datorita acidului citric.

Pomelo are calitati nutritionale excelente si ajuta atat la prevenirea cat si la tratarea gripei si a racelii. Pomelo contine grupul de vitamina B, vitamina C, luteina, beta-caroten, fier, potasiu, magneziu, calciu. Adauga-l ion cosul de cumparaturi si consuma-l cat mai des.

Grapefruitul este un fruct antiviral excelent, iar pe langa aceasta, este o arma puternica impotriva hepatitei C. Grapefruitul contine enzime care stimuleaza digestia, dar si antioxidanti care ne mentin sanatosi si mai tineri, atat la interior, cat si la exterior.
Like a Star @ heaven
Administator
Administator
Administrator
Administrator

Mesaje : 103
Puncte : 9893
Reputatie : -1
Data de inscriere : 30/03/2011
Localizare : Bucuresti

https://surorimusulmane.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum