Surori Musulmane
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» S-A CREAT UN NOU FORUM PENTRU FEMEILE MUSULMANE !
Rugaciunea in Islam Salat EmptyDum Mai 08, 2011 5:04 am Scris de Vizitator

» FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Rugaciunea in Islam Salat EmptyMier Mai 04, 2011 11:16 pm Scris de Vizitator

»  FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Rugaciunea in Islam Salat EmptyMier Mai 04, 2011 11:09 pm Scris de Vizitator

» Femeia musulmana si hijabul
Rugaciunea in Islam Salat EmptyMier Apr 13, 2011 6:32 am Scris de Lili_Selma

» Eu Sunt ~ Meryem ~
Rugaciunea in Islam Salat EmptyMier Apr 13, 2011 6:24 am Scris de ~ Meryem ~

» As salam alaykum
Rugaciunea in Islam Salat EmptyMier Apr 13, 2011 6:14 am Scris de ~ Meryem ~

» Despre Postul Ramadan
Rugaciunea in Islam Salat EmptyMier Apr 13, 2011 5:56 am Scris de Lili_Selma

» Opinii gresite despre Islam
Rugaciunea in Islam Salat EmptyMier Apr 13, 2011 4:41 am Scris de Lili_Selma

» As salam aleykum
Rugaciunea in Islam Salat EmptyMier Apr 13, 2011 3:36 am Scris de Vizitator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 3 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 7, Lun Iun 20, 2011 11:12 pm
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Multumim pentru prezenta
islamic day
calendar islamic

Rugaciunea in Islam Salat

In jos

Rugaciunea in Islam Salat Empty Rugaciunea in Islam Salat

Mesaj  Administator Mar Apr 12, 2011 5:32 am

Rugaciunea Salat

Rugaciunea reprezinta un mod de curatire a corpului si a sufletului, stralucirea acestui semn al binecuvantarii lui Allah vazandu-se pe chipul celui care se roaga schimbarea comportamentului ,luminarea mintii,astefel oferindu-ti o viata plina de fericire si de prosperitate in familie si in societate.
Rugaciunea in Islam se face de 5 ori pe zi. Inainte de a ne ruga trebuie sa facem Ablutiunea/ Wudu/Spalarea, curatirea corpului inainte de rugaciune.
Rugaciunile sunt:
Salat ( Rugaciunea) Al Fajr (Rugaciunea inainte de Rasarit)
Salat( Rugaciunea) Al Duhr (Rugaciunea de amiaza)
Salat(Rugaciunea) Al Asr (Rugaciunea de dupa amiaza)
Salat(Rugaciunea) Al Magrib (Rugaciunea cand apune soarele)
Salat(Rugaciunea) Isha (Ultima rugaciune)

In Coran Allah ne spune:
“Eu voi fi cu voi,daca veti indeplini rugaciunea”(Al-Maida-12)

Rugaciunea este ghidul nostru catre Paradis dupa *** Allah Preainaltul ne spune:
“Si cei care au rabdat dorind binecuvantarea Domnului lor si au indeplinit rugaciunea si au dat pomana intru-ascuns si pe fata din ceea ce le-am daruit si resping raul prin bine aceia vor avea parte de rasplata”(Ar-Rad:22)
Rugaciunea este cea care sterge pacatele conform spuselor profetului (Sallaahu wa aleyhi wa salam):
“Atunci cand un om se roaga,pacatele ii stau deasupra capului si la fiecare posternare ii cad pacatele si astfel isi termina rugaciunea fara de pacate”

Intr-o alta relatare a profetului (Sallaahu wa aleyhi wa salam)de la Allah:
“Eu i-am poruncit comunitatii tale (a profetului Mohamed (Sallaahu wa aleyhi wa salam) )cinci rugaciuni si am promis paradisul celor care respecta rugaciunile la timpul lor iar pentru cine nu le respecta promisiunea mea nu mai este valabila”
Allah in Coran spune:
“Si porunceste familiei tale indeplinirea rugaciunii si ai rabdare atunci cand te rogi nu-ti cerem inzestrare,Noi te inzestram”

Trebuie sa indeplinim rugaciunea pentru ca sa scapam de focurile iadului conform celor relatate de profet sallahu aleyhi wa salam
“Cine vrea sa il intalneasca pe Allah,musulman,sa respecte aceste rugaciuni oriunde s-ar chema pentru ele(adica in mosqei)”

Rugaciunea este primul lucru pentru care va da socoteala omul in ziua de apoi.
Allah Preainaltul ne-a poruncit sa indeplinim rugaciunile si sa cerem familiei si prietenilor nostri s-o indeplineasca. Ne spune Allah subhana wa Ta’ala:
“O voi cei care credeti!Cautati ajutor intru rabdare si rugaciune caci Allah este cu cei rabdatori”(Al-Baqara :153)
Rugaciunea imbunatateste caracterul si temperamentul dreptcredinciosului.``
Coranul spune:
“O,oameni,voi aveti nevoie de Allah,iar Allah este Cel de ajuns pentru sine si Cel Vrednic de Lauda.Daca El ar voi v-ar face sa pieriti si ar aduce o faptura noua.Caci aceste lucru nu este greu pentru Allah”(Fatir:15-17)

Daca il iubesti pe Allah atunci indeplineste rugaciunea pentru ca acela care iubeste cu adevarat.
Femeile trebuie sa implineasca rugaciunea, este acelasi fel in care barbatii o implinesc, in orice parte a rugaciunii, prosternare, asezare, si asa mai departe. Aceasta este bazata pe urmatoarea evidenta:
Trimisul lui Allah, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, spunea: "Rugati-va, *** m-ati vazut pe mine rugandu-ma." . Aceasta este adresata atat femeilor cat si barbatilor.
Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui : "Femeile sant jumatatile gemene ale barbatilor."


Like a Star @ heaven
Administator
Administator
Administrator
Administrator

Mesaje : 103
Puncte : 9861
Reputatie : -1
Data de inscriere : 30/03/2011
Localizare : Bucuresti

https://surorimusulmane.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum