Surori Musulmane
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     


    Rechercher Cautare avansata

    Ultimele subiecte
    » S-A CREAT UN NOU FORUM PENTRU FEMEILE MUSULMANE !
    Marturisirea de credinta, Shadada EmptyDum Mai 08, 2011 5:04 am Scris de Vizitator

    » FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
    Marturisirea de credinta, Shadada EmptyMier Mai 04, 2011 11:16 pm Scris de Vizitator

    »  FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
    Marturisirea de credinta, Shadada EmptyMier Mai 04, 2011 11:09 pm Scris de Vizitator

    » Femeia musulmana si hijabul
    Marturisirea de credinta, Shadada EmptyMier Apr 13, 2011 6:32 am Scris de Lili_Selma

    » Eu Sunt ~ Meryem ~
    Marturisirea de credinta, Shadada EmptyMier Apr 13, 2011 6:24 am Scris de ~ Meryem ~

    » As salam alaykum
    Marturisirea de credinta, Shadada EmptyMier Apr 13, 2011 6:14 am Scris de ~ Meryem ~

    » Despre Postul Ramadan
    Marturisirea de credinta, Shadada EmptyMier Apr 13, 2011 5:56 am Scris de Lili_Selma

    » Opinii gresite despre Islam
    Marturisirea de credinta, Shadada EmptyMier Apr 13, 2011 4:41 am Scris de Lili_Selma

    » As salam aleykum
    Marturisirea de credinta, Shadada EmptyMier Apr 13, 2011 3:36 am Scris de Vizitator

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Parteneri
    forum gratuit

    Aprilie 2024
    LunMarMierJoiVinSamDum
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    2930     

    Calendar Calendar

    Cine este conectat?
    În total sunt 3 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 3 Vizitatori

    Nici unul

    Recordul de utilizatori conectați a fost de 7, Lun Iun 20, 2011 11:12 pm
    Bookmarking social

    Bookmarking social reddit      

    Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

    Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

    Multumim pentru prezenta
    islamic day
    calendar islamic

    Marturisirea de credinta, Shadada

    In jos

    Marturisirea de credinta, Shadada Empty Marturisirea de credinta, Shadada

    Mesaj  Administator Mar Apr 12, 2011 5:29 am

    Marturisirea de credinta Shahada, Unicitatea lui Allah

    Unicitatea lui Allah:
    Cuvântul tawhid- La ilaha illa Allah (nu exista alta divinitate în afară de Allah) – rezuma şi cuprinde credinţa. Aceasta fraza este sloganul şi baza islamului.

    La ilaha illa Allah, intelesul acestui cuvant este "Nu exista un alt Dumnezeu in afara de Allah" , este una din regulile de baza ale İslamului. La ilaha illa Allah, fiind primul cuvant, Muhammad Rasul Allah (Muhammad s.a.s. este Robul şi Mesagerul Sau), completeaza cuvantul. Cele doua sunt impreuna Ashau ana La ilaha illa Allah w ashadu ana Muhammadur Rasul Allah este Shahada, şi cine nu marturiseşte, nu poate deveni musulman.
    Profetul Muhammed (pace asupra lui) a spus:
    ``Oricine moare şi are ca şi credinta ca nu exista alt Dumnezeu decat allah va intra ın Paradis.``
    Musulmanii, la fiecare ocazie de a spune Marturisirea Credintei, ei vor fi rasplatiti de Allahu Subhanuhu Wa Ta'Ala şi vor fi binecuvantati.
    Cine va spune La ilaha illa allah, va fi cel mai pretios pentru Allahu Subhanuhu Wa Ta'Ala.
    Cel mai virtuos zikir este La ilaha İlla Allah.
    Cine spune La ilaha illa allah, evita 99 de probleme, de asemenea cea mai uşoara poate fi ridicarea stresului.
    Cand pronuntam marturisirea credintei, se va şterge rugina de pe inima şi va fi luminata.

    In Sfantul Coran scrie:
    "Pe cei ce cred şi ale caror inimi sunt liniştite, ıntru pomenirea lui Allah, caci prin pomenirea lui Allah se liniştesc inimile."(13: 28)

    Pe cel care spune La ilaha illa Allah, sa nu ıl acuzati ca kafir dupa pacatele pe care le-a facut. Cine ıi va spune celui care zice La ilaha illa allah kafir; va deveni el ınsuşi kafir.
    Cel care spune La ilaha illa Allah v-a scapa de toate necazurile şi suferintele.
    Cel care spune La ilaha illa Allah, pacatele vor fi şterse, şi vor fi ınlocuite ce fapte bune.
    La ilaha illa allah, aceasta marturisire este cheia Paradisului.
    Cine va spune sincer La ilaha illa Allah cu inima pura, toate pacatele lui vor fi iertate.

    In Sfantul Coran scrie:
    “Musulmanilor şi musulmancelor, dreptcredincioşilor şi dreptcredincioaselor, celor supuşi şi celor supuse, celor iubitori de adevar şi celor iubitoare de adevar, celor statornici şi celor statornice, celor smeriti şi celor smerite, celor ce dau milostenii şi acelora [dintre femei] care dau milostenii, celor care postesc şi acelora [dintre femei] care postesc, celor care ışi pazesc castitatea lor şi acelora [dintre femei] care şi-o pazesc, celor care-L pomenesc pe Allah mereu şi acelora [dintre femei] care-L pomenesc, Allah le-a pregatit iertare şi rasplata mare.”(33: 35)

    Pentru cineva care este ın cazul de deces, sfatuiti-l sa spuna La ilaha illa Allah şi v-a lua vestea de Paradis. Acesta este timpul cel mai apropiat dintre Şeitan şi oameni.

    Pentru persoana grav bolnava, nu fortati sa spuna La ilaha illa Allah, faceti doar sugestii.

    Caruia ultimul cuvant este La ilaha illa Allah ışi va da sufletul uşor şi cuvantul La ilaha illa Allah v-a aparea ın fata lui ın Ziua Judecatii ca o lumina.
    Like a Star @ heaven
    Administator
    Administator
    Administrator
    Administrator

    Mesaje : 103
    Puncte : 9863
    Reputatie : -1
    Data de inscriere : 30/03/2011
    Localizare : Bucuresti

    https://surorimusulmane.forumgratuit.ro/

    Sus In jos

    Sus

    - Subiecte similare

     
    Permisiunile acestui forum:
    Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum