Surori Musulmane
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     


    Rechercher Cautare avansata

    Ultimele subiecte
    » S-A CREAT UN NOU FORUM PENTRU FEMEILE MUSULMANE !
    Musulmanii in Romania EmptyDum Mai 08, 2011 5:04 am Scris de Vizitator

    » FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
    Musulmanii in Romania EmptyMier Mai 04, 2011 11:16 pm Scris de Vizitator

    »  FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
    Musulmanii in Romania EmptyMier Mai 04, 2011 11:09 pm Scris de Vizitator

    » Femeia musulmana si hijabul
    Musulmanii in Romania EmptyMier Apr 13, 2011 6:32 am Scris de Lili_Selma

    » Eu Sunt ~ Meryem ~
    Musulmanii in Romania EmptyMier Apr 13, 2011 6:24 am Scris de ~ Meryem ~

    » As salam alaykum
    Musulmanii in Romania EmptyMier Apr 13, 2011 6:14 am Scris de ~ Meryem ~

    » Despre Postul Ramadan
    Musulmanii in Romania EmptyMier Apr 13, 2011 5:56 am Scris de Lili_Selma

    » Opinii gresite despre Islam
    Musulmanii in Romania EmptyMier Apr 13, 2011 4:41 am Scris de Lili_Selma

    » As salam aleykum
    Musulmanii in Romania EmptyMier Apr 13, 2011 3:36 am Scris de Vizitator

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Parteneri
    forum gratuit

    Mai 2024
    LunMarMierJoiVinSamDum
      12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    2728293031  

    Calendar Calendar

    Cine este conectat?
    În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

    Nici unul

    Recordul de utilizatori conectați a fost de 7, Lun Iun 20, 2011 11:12 pm
    Bookmarking social

    Bookmarking social reddit      

    Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

    Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

    Multumim pentru prezenta
    islamic day
    calendar islamic

    Musulmanii in Romania

    In jos

    Musulmanii in Romania Empty Musulmanii in Romania

    Mesaj  Administator Mier Apr 13, 2011 12:50 am

    Islamul este urmat în România doar de 0,3 % din populația țării, dar are o tradiție de 700 de ani în Dobrogea, regiune ce a fost provincie otomană aproape cinci secole (cca. 1418-1878).

    Cea mai mare parte din cei 67,566 de musulmani din România sunt Sunniți. 85% dintre ei locuiesc în Județul Constanța, 12% în Județul Tulcea, iar restul în centre urbane ca București, Brăila, Călărași, Galați, Giurgiu și Drobeta-Turnu Severin. Din punct de vedere etnic, cei mai mulți dintre ei sunt tătari, urmați de turci și de alte comunități mai mici de albanezi și rromi musulmani, precum și de grupuri de imigranți din Orientul Mijlociu. Interesele lor sunt reprezentate conform Legii Cultelor de Muftiyatul Cultului Musulman din România'.[1] În România se află peste 80 de moschei.
    Primii musulmani care au apărut în România au fost pecenegii și cumanii. Deși majoritatea lor erau creștini, numărul musulmanilor era totuși considerabil. În jurul anului 1061, exista cam același număr de musulmani printre pecenegi ca și printre cumani. Când, în anul 1171, regii maghiari le-au permis pecenegilor să rămână în Transilvania și alte părți ale regatului, cumanii au venit și ei în aceste regiuni.

    Prezența tătarilor crimeeni și Nogay (care mai târziu s-au stabilit în Județul Tulcea, mai exact în orașele Isaccea și Babadag) este o tradiție în Dobrogea, unde chiar au fost create două Principate Dunărene. Tătarii din Județul Tulcea au fost alungați de trupele rusești în timpul Războiului Ruso-Turc dintre anii 1877-1878.

    Imediat după război, guvernul lui Ion Brătianu a fost de acord cu extinderea drepturilor civile și pentru non-creștini. Comunitatea dobrogeană a suferit represalii culturale din partea Regimului Comunist.

    Astăzi, 85% din musulmanii din România locuiesc în Județul Constanța, formând doar 6% din populația totală a județului, și fiind reprezentați în Parlament de Uniunea Democrată a Tătarilor Turco-Musulmani din România. Orașul Constanța este centrul Islamului românesc; în Mangalia se află o moschee monumentală ( Esmahan Sultan ), construită în anul 1525.
    O mică comunitate musulmană s-a aflat pe insula Ada Kaleh, o enclavă otomană care a fost mai târziu parte a Austro-Ungariei, transferată către România în 1923. În urma construirii hidrocentrale Porțile de Fier, insula a fost evacuată și inundată în anul 1968. Localnicilor li s-a acordat dreptul de a se așeza oricunde vor ei în România sau să emigreze în Turcia.
    Like a Star @ heaven
    Administator
    Administator
    Administrator
    Administrator

    Mesaje : 103
    Puncte : 9895
    Reputatie : -1
    Data de inscriere : 30/03/2011
    Localizare : Bucuresti

    https://surorimusulmane.forumgratuit.ro/

    Sus In jos

    Sus

    - Subiecte similare

     
    Permisiunile acestui forum:
    Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum