Surori Musulmane
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     


    Rechercher Cautare avansata

    Ultimele subiecte
    » S-A CREAT UN NOU FORUM PENTRU FEMEILE MUSULMANE !
    Cine este Imamul ? EmptyDum Mai 08, 2011 5:04 am Scris de Vizitator

    » FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
    Cine este Imamul ? EmptyMier Mai 04, 2011 11:16 pm Scris de Vizitator

    »  FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
    Cine este Imamul ? EmptyMier Mai 04, 2011 11:09 pm Scris de Vizitator

    » Femeia musulmana si hijabul
    Cine este Imamul ? EmptyMier Apr 13, 2011 6:32 am Scris de Lili_Selma

    » Eu Sunt ~ Meryem ~
    Cine este Imamul ? EmptyMier Apr 13, 2011 6:24 am Scris de ~ Meryem ~

    » As salam alaykum
    Cine este Imamul ? EmptyMier Apr 13, 2011 6:14 am Scris de ~ Meryem ~

    » Despre Postul Ramadan
    Cine este Imamul ? EmptyMier Apr 13, 2011 5:56 am Scris de Lili_Selma

    » Opinii gresite despre Islam
    Cine este Imamul ? EmptyMier Apr 13, 2011 4:41 am Scris de Lili_Selma

    » As salam aleykum
    Cine este Imamul ? EmptyMier Apr 13, 2011 3:36 am Scris de Vizitator

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Parteneri
    forum gratuit

    Mai 2024
    LunMarMierJoiVinSamDum
      12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    2728293031  

    Calendar Calendar

    Cine este conectat?
    În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

    Nici unul

    Recordul de utilizatori conectați a fost de 7, Lun Iun 20, 2011 11:12 pm
    Bookmarking social

    Bookmarking social reddit      

    Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

    Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

    Multumim pentru prezenta
    islamic day
    calendar islamic

    Cine este Imamul ?

    In jos

    Cine este Imamul ? Empty Cine este Imamul ?

    Mesaj  Administator Mier Apr 13, 2011 12:32 am

    Un Imam in mod normal este ales dupa credinta, dupa felul cum respecta regulile Islamului si urmeaza intru totul Coranul, supusul Lui Allah in intregime, nu dupa studiile superioare pe care le are , diplomele de la scoli facultati etc. Acesta este exemplul bun, ghidul pentru musulmanii care doresc sa invete mai mult despre religia Islamica sau au probleme si ii cer indrumarea. El traieste asa cum este relatat in Coran, cum Allah Preainaltul a spus si in moschee este un ghid si un bun exemplu si trebuie sa fie la fel si in afara, in casa, in familie, in societate pentru a fi demn de urmat ca exemplu. El trebuie sa stie Coranul si tot ceea ce include Islamul. El este un exemplu de conducere al musulmanilor.

    In viata, in general, Coranul, regulile din Islam, si drept credinciosii musulmani practicanti, adevaratii musulmani ii putem considera Imam, dreptate, adevar, corectitudine. Deoarece cuvantul in sine Imam inseamna dreptate.

    Shiitii cred ca un Imam inseamna a fi Profet, nu doar un simplu om corect, drept credicios pe care oamenii musulmani il iau drept exemplu si ghid. Ei cred ca doar Allah Preainaltul are dreptul de a alege un Imam, asa cum au fost Profetii (pace asupra lor), trimisii Lui Allah. Ei cred in cel de-al 12-lea Iman Mahdi, ca fiind urmasul Profetului Muhammad (pace asupra lui), si il divinizeaza.

    Sunnah considera ca Imamul este exemplul lor, un bun indrumator si in Moschee si in afara ei, un om supus in totalitate Lui Allah Preainaltul, nu neaparat un Profet, Trimis de la Allah asa cum a fost Profetul Mohammed (pacea si binecuvantarea fie asupra lui).
    Imamul este acel om la care te duci să pui capul pe umăr şi să plângi, este acea persoană la care te duci ca la un prieten, ca la un tată, ca la un frate. Musulmanul are posibilitatea în fiecare zi la rugăciune şi ori de câte ori doreşte să împartă greutăţile cu Dumnezeu dar uneori, omul, vrea să spună ce are pe suflet altui om şi acesta este imamul, omul care va încerca să facă dreptate pentru tine, care va lupta pentru tine, care te va asculta şi dacă va putea te va sfătui sau cel puţin va împărţii greutatea sufletului cu tine. Este un îndrumător în religie dar şi în viaţa de zi cu zi. Imamul este primul şi ultimul din comunitate, este cel care te respectă şi te iubeşte de dragul lui Dumnezeu înainte ca tu să-i arăţi respect şi dragoste şi chiar dacă tu nu-i arăţi respect şi dragoste. A fi imam este o greutate pe umeri nu este o laudă sau o funcţie.
    Like a Star @ heaven
    Administator
    Administator
    Administrator
    Administrator

    Mesaje : 103
    Puncte : 9895
    Reputatie : -1
    Data de inscriere : 30/03/2011
    Localizare : Bucuresti

    https://surorimusulmane.forumgratuit.ro/

    Sus In jos

    Sus

    - Subiecte similare

     
    Permisiunile acestui forum:
    Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum