Surori Musulmane
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» S-A CREAT UN NOU FORUM PENTRU FEMEILE MUSULMANE !
Despre Pelerinajul la Hajj, Mecca EmptyDum Mai 08, 2011 5:04 am Scris de Vizitator

» FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Despre Pelerinajul la Hajj, Mecca EmptyMier Mai 04, 2011 11:16 pm Scris de Vizitator

»  FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Despre Pelerinajul la Hajj, Mecca EmptyMier Mai 04, 2011 11:09 pm Scris de Vizitator

» Femeia musulmana si hijabul
Despre Pelerinajul la Hajj, Mecca EmptyMier Apr 13, 2011 6:32 am Scris de Lili_Selma

» Eu Sunt ~ Meryem ~
Despre Pelerinajul la Hajj, Mecca EmptyMier Apr 13, 2011 6:24 am Scris de ~ Meryem ~

» As salam alaykum
Despre Pelerinajul la Hajj, Mecca EmptyMier Apr 13, 2011 6:14 am Scris de ~ Meryem ~

» Despre Postul Ramadan
Despre Pelerinajul la Hajj, Mecca EmptyMier Apr 13, 2011 5:56 am Scris de Lili_Selma

» Opinii gresite despre Islam
Despre Pelerinajul la Hajj, Mecca EmptyMier Apr 13, 2011 4:41 am Scris de Lili_Selma

» As salam aleykum
Despre Pelerinajul la Hajj, Mecca EmptyMier Apr 13, 2011 3:36 am Scris de Vizitator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 3 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 7, Lun Iun 20, 2011 11:12 pm
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Multumim pentru prezenta
islamic day
calendar islamic

Despre Pelerinajul la Hajj, Mecca

In jos

Despre Pelerinajul la Hajj, Mecca Empty Despre Pelerinajul la Hajj, Mecca

Mesaj  Administator Mar Apr 12, 2011 11:55 am

Aceasta predica tinuta de Profet (pacea si biecuvantarea asupra lui) nu este mai lunga de patru randuri, insa ea a stabilit principiile islamului, a pus bazele sale si ea este o constitutie completa. A adunat in ea toate lucrurile care ii aduna pe oameni in infaptuirea binelui in viata de zi cu zi si ii pregateste pe ei pentru viata de apoi.
Despre acest subiect s-au scris foarte multe carti si continua sa se scrie si azi.
In aceasta predica, profetul s-a concentrat asupra a patru lucruri despre care vom vorbi, Inshaa ALLAH.
Trimisul lui ALLAH a facut un singur pelerinaj si acesta se numeste pelerinajul islamului si mai poarta denumirea de pelerinajul implinit pentru ca profetul i-a intrebat pe companioni:
“V-am intregit voua religia?”
si ei au raspuns: “Da!”

“O, ALLAH, fii martor!” a spus profetul.
Acest pelerinaj se mai numeste si pelerinajul de adio (Hajj Al-Wadda), pentru ca la inceputul predicii profetul a spus:
“O, voi oameni, ascultati vorbele mele pentru ca nu stiu daca ne vom mai intalni dupa acest an…”
Si intr-adevar a fost ca si cum si-ar fi luat adio de la ei, pentru ca la 81 de zile dupa aceasta predica profetul a decedat.
De ce a facut profetul un singur pelerinaj si de ce a intarziat el atat de mult implinirea pelerinajului?
Trebuie stiut ca arabii in perioada preislamica (jahiliya) aveau obiceiul de a se juca cu lunile anului, in special cu lunile sacre, acele luni de pelerinaj, schimbandu-le perioadele, cateodata le intarziau, alteori le inaintau. Pana s-a ajuns ca atunci cand Abu Bakr a facut pelerinajul cu comapnionii (in anul 9 H), pelerinajul a avut loc in luna Dhul Qiddah (datorita acestor schimbari).
Si a vrut ALLAH ca pelerinajul trimisului sa fie implinit la timpul stabilit si acesta este motivul pentru care pelerinajul lui a fost amanat.
A spus profetul in ziua sacrificiului:
“Timpul s-a intors in fagasul sau natural asa cum l-a creat ALLAH de la facerea cerurilor si a pamantului. Anul are douasprezece luni, patru dintre ele sunt sfinte.”
In timpul pelerinajului, in ziua de Arafat, ALLAH a pogorat acest verset:

“…In ziua aceasta am desavarsit religia voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi.”(Surat Al-Maida:3)
Like a Star @ heaven
Administator
Administator
Administrator
Administrator

Mesaje : 103
Puncte : 9863
Reputatie : -1
Data de inscriere : 30/03/2011
Localizare : Bucuresti

https://surorimusulmane.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum