Surori Musulmane
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» S-A CREAT UN NOU FORUM PENTRU FEMEILE MUSULMANE !
Despre Zakat Dania Milostenia EmptyDum Mai 08, 2011 5:04 am Scris de Vizitator

» FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Despre Zakat Dania Milostenia EmptyMier Mai 04, 2011 11:16 pm Scris de Vizitator

»  FORUM PIERDUT NU MAI ACESATI ACEST FORUM
Despre Zakat Dania Milostenia EmptyMier Mai 04, 2011 11:09 pm Scris de Vizitator

» Femeia musulmana si hijabul
Despre Zakat Dania Milostenia EmptyMier Apr 13, 2011 6:32 am Scris de Lili_Selma

» Eu Sunt ~ Meryem ~
Despre Zakat Dania Milostenia EmptyMier Apr 13, 2011 6:24 am Scris de ~ Meryem ~

» As salam alaykum
Despre Zakat Dania Milostenia EmptyMier Apr 13, 2011 6:14 am Scris de ~ Meryem ~

» Despre Postul Ramadan
Despre Zakat Dania Milostenia EmptyMier Apr 13, 2011 5:56 am Scris de Lili_Selma

» Opinii gresite despre Islam
Despre Zakat Dania Milostenia EmptyMier Apr 13, 2011 4:41 am Scris de Lili_Selma

» As salam aleykum
Despre Zakat Dania Milostenia EmptyMier Apr 13, 2011 3:36 am Scris de Vizitator

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 7, Lun Iun 20, 2011 11:12 pm
Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Surori Musulmane pe site-ul dvs. de bookmarking social

Multumim pentru prezenta
islamic day
calendar islamic

Despre Zakat Dania Milostenia

In jos

Despre Zakat Dania Milostenia Empty Despre Zakat Dania Milostenia

Mesaj  Administator Mar Apr 12, 2011 11:52 am

Coranul are multe versete care vorbesc despre Sadaqa si cei care fac milostenia.
“Si grabiti-va spre iertarea Domnului vostru si spre Raiul cel intins cat cerurile si pamantul,pregatit pentru cei evlaviosi,Care dau milostenii atat atunci cat au parte de belsug,cat si atunci cand sunt la necaz,care-si stapanesc mania si care iarta oamenilor,caci ALLAH ii iubeste pe cei care plinesc fapte bune.”(Al-`Imran: 133-134)

Aysha sotia Profetului Mohammed (Allah fie multumit de el si ea), este cunoscuta dupa statutul ei inalt, a venit la ea Muauiyah Ibn Sufyan si i-a oferit 80000 de dirhami – era o mare avere si in acea zi ea postea; a chemat servitoarea ei si a inceput sa aduca mancare si sa umple farfuriile pentru saraci si spunea servitoarei ei: “Du-te la cutare si la cutare si la cutare…” pentru ca sa mearga sa imparta la saraci si a impartit toata aceasta avere. Cand a venit timpul sa isi intreruipa postul si soarele a apus i-a spus servitoarei sale sa aduca mancare si ea a servit ulei si paine, si i-aspus aceasta Ayshei: “Oare nu ai lasat pentru noi nimic?”
“Oh, nu ma mustra, de ce nu mi-ai amintit de asta inainte?”

Ea a fost aleasa de catre ALLAH prin voia Sa.

Odata Profetul (pacea si binecuvantarea asupra lui) a visat ca a venit Jibriil aducand cu el un material verde si i-a spus profetului:

“Aceata este sotia ta in viata aceasta si in viata de apoi.”

ALLAH a scapat-o pe ea de calomniile care i-au fost aduse si pana in ziua de apoi oamenii il adora si-L vor adora pe ALLAH cu aceste versete, despre ea.

In Surat An-Nur sunt versetele 11-21 care se refera exact la intamplarea legata de Aysha, ALLAH sa fie multumit de ea.

Cand profetul sall ALLAHU alaihi wa salam a fost intrebat: “Cine este cea mai iubita femeie pentru tine?”, el a raspuns:

“Aysha”, iar cand a fost intrebat: “Care este cel mai iubit barbat?”, el a spus:

“Tatal ei.”

Ea este cea care l-a vazut pe Jubriil si ea este cea in casa cereia a murit profetul, in casa ei a petrecut ultimele clipe ale vietii sale binecuvantate si tot in bratele ei a murit, cu capul la pieptul ei.

Aceasta este Aysha Bint Abu Bakr, ALLAH sa fie multumit de ea.
Like a Star @ heaven
Administator
Administator
Administrator
Administrator

Mesaje : 103
Puncte : 9863
Reputatie : -1
Data de inscriere : 30/03/2011
Localizare : Bucuresti

https://surorimusulmane.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum